هیالورونیک اسید

با اکسیر جوانی، هیالورونیک اسید آشنا شوید

قطره هیالورونیک اسید

هیالورنیک اسید چیست؟

هیالورونیک اسید یک هیدروکربن طبیعی است که به شکل ترکیبی شفاف و چسبنده در بدن تولید می‌شود. این هیدروکربن طبیعی در مایعات بدن مانند: مفاصل، چشم، پوست و بافت‌های پیوندی به میزان قابل توجهی یافت می‌شود. این اسید می‌تواند تا 1000 برابر وزن خودش با آب در داخل بدن متصل شده و به صورت یک روان کننده و مرطوب کننده در مفاصل و سایر بافت‌ها عمل کند. همچنین ممکن است بر نحوه پاسخ بدن به آسیب تأثیر بگذارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA ) استفاده از این اسید را برای عمل‌های مهمی مانند: ترمیم انفصال شبکیه، بیوند قرنیه و جراحی آب مروارید(کاتاراکت) تایید کرده و  تزریق آن به عنوان مایعات طبیعی چشم و همچنین تزریق داخل زانو را برای درمان سایدگی مجاز دانسته. همچنین بسیاری از مردم از آن برای درمان بیماری‌های مفصلی، رفلاکس و برگشت اسید معده، عفونت مجاری ادراری، درد واژن و جلوگیری از بیری استفاده می‌کنند. البته برای برخی از این موارد هیچ شواهد علمی وجود ندارد و بیشتر براساس تجربه هستند.

شاید شنیدن نام هیالورونیک اسید در کنار نام محصولات پوستی برایتان عجیب باشد و این سوال برایتان ایجاد شود که “چگونه یک اسید می‌تواند به پوست کمک کند؟” اما حتما برایتان جالب است که بگویم نام دیگر اسید هیالورونیک “اکسیر جوانی” است. این اسید به شما کمک می‌کند پوستی صاف،بی عیب و هیدراته داشته باشید.

بگذارید از ابتدا شروع کنم؛ یکی از اصلی ترین دلایل لطافت و نرمی پوست کودکان، میزان بالای هیالورونیک اسید در پوستشان است. اما با افزایش سن تولید آن توسط سلول‌ها کاهش می‌یابد درنتیجه باعث افزایش حساسیت، عدم درخشندگی پوست و ایجاد خطوط ریز، چین و چرک، شل شدگی و افتادگی پوست می‌شود. اما خبر خوب این است که با کمک مکمل‌های اسید هیالورونیک می‌توان تا حدود زیادی این مشکلات را به تعویق انداخت و زیبایی و جوانی پوست خود را حفظ کنید.

در استفاده موضعی، این اسید می‌تواند به عمق پوست نفوذ کند و با اسید هیالورونیک طبیعی پوست ترکیب شود و به جذب و نگه داری آب در آن کمک کند، گردش ریزمغذیها را در پوست بهبود بخشد و به حفظ متابولیسم طبیعی پوست کمک کند. مجله Clinical and Aesthetic Dermatology نتیجه مطالعه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد هیالورونیک اسید ظرفیت رطوبت پوست را افزایش می‌دهد، التهاب پوست را کاهش داده و با افزایش ارتباط سلولی مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود. گاهی ممکن است در برچسب برخی از محصولات مراقبت از پوست علامت اختصاری HA را دیده باشید. این علامت مخفف کلمه Hyaluronic Acid است.

اسید هیالورونیک به طور طبیعی از تاج خروس استخراج می شود، اما علاوه بر آن  این ترکیب از نوعی باکتری مفید در آزمایشگاها نیز به دست می‌آید که ترکیب حاصل دقیقا با اسید هیالورونیک موجود در پوست یکسان است. 

عکس نوشته معرفی هیالورونیک اسید و منشائ و خواص آن

فواید هیالورونیک اسید

1.تقویت سلامتی و بهبود نرمی پوست

سلول‌های پوستی ما بطور طبیعی هیالورونیک اسید تولید می‌کنند تا میزان رطوبت پوست حفظ شود ولی به خاطر افزایش سن، قرارگیری در معرض عواملی نظیر تابش فرابنفش خورشید، دود سیگار و آلودگی، تولید این ماده در بدن کاهش می‌یابد. حساسیت،عدم درخشندگی پوست،خطوط ریز و… از جمله علائم کمبود اسید هیالورونیک هستند. یکی از وظایف مهم هیالورونیک اسید بالابردن سطح هیدراته پوست است. این ترکیب عامل پیوند مولکولهای آب به کلاژن می باشد در نتیجه این مولکول‌ها را به سمت پوست می‌کشاند و باعث می‌شود پوست به حالت هیدراته و سالم بنظر برسد.

مکمل های اسید هیالورونیک می توانند رطوبت پوست را افزایش دهند و ظهور خطوط ریز و چروک را کاهش دهند؛ همچنین درمان‌های موضعی با این ماده می‌توانند سرخی و درماتیت را کاهش دهند در حالی که تزریقات اسید هیالورونیک می‌توانند باعث بهبود قوام پوست شوند. تحقیقات نشان داده اند که دوز 240-120 میلیگرم/ روز به‌مدت حداقل یک ماه بطور معناداری رطوبت پوست را افزایش داده و خشکی پوست بزرگسالان را کاهش می‌دهد.

2. تسریع التیام زخم

اسید هیالورونیک بطور طبیعی در پوست وجود دارد ولی زمانی که پوست صدمه‌ای می‌بیند، غلظت آن افزایش پیدا می‌کند تا آن زخم و التهاب سریعتر برطرف شود. همچنین از طریق تنظیم میزان التهاب و فرستادن سیگنال به بدن برای ساخت عروق خونی بیشتر در نواحی آسیب دیده به تسریع التیام زخم کمک می کند. استفاده از این اسید در محل زخم‌های پوستی در مقایسه با دارونما با سرعت بیشتری باعث کاهش درد و التیام زخم می‌شود.

هر چند تحقیقات مربوط به سرم‌ها و ژل‌های اسید هیالورونیک نشانه‌های مثبتب از عملکرد آن اسید‌ها نشان داده اما تا کنون تحقیقیات دقیق و روشنی در مورد مکمل‌های اسید هیالورونیک وجود نداشته. با این حال،از آنجایی که مکمل های خوراکی سطوح اسید هیالورونیک موجود در پوست را افزایش می‌دهند، این احتمال منطقی است که آنها مزایایی داشته باشند.

پودر چای ماچا تشریفاتی

کیفیت تشریفاتی، 100% خالص

3.تسکین درد مفصلی از طریق روان‌کاری مناسب استخوان‌ها

اسید هیالورونیک در مفاصل نیز یافت می‌شود، وجود این ماده بین مفاصل و استخوان‌ها کمک به حرکت راحت تر آنها و کاهش دردهای مفصلی می‌کند. زمانی که مفاصل بخوبی روان‌کاری می‌شوند، احتمال سایش استخوان‌ها به همدیگر و در نتیجه ایجاد درد کاهش می‌یابد.

مکمل‌های اسید هیالورونیک برای افراد مبتلا به استئوآرتریت (نوعی بیماری مفصلی دژنراتیو ناشی از سائیدگی و پارگی مفاصل در گذر زمان) بسیار مفید است همچنین این اسید می‌تواند برای تسکین درد مستقیما به مفاصل تزریق شود. برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف مکمل‌ها همراه با تزریق آن می‌تواند مزیت کاهش درد را تقویت کند و فاصله زمانی بین تزریقات را افزایش دهد. علاوه بر آن،نشان داده شده است که مصرف روزانه 200-80 میلی گرم اسید هیالورونیک به مدت حداقل دو ماه بطور معناداری درد زانو در افراد مبتلا به استئوآرتریت را کاهش می‌دهد (بویژه در افراد 40 تا 70 ساله).

4.تسکین خشکی و ناراحتی چشمی

تقریبا یک نفر از هر هفت بزرگسال از علائم خشکی چشم به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک رنج می‌برند. از آنجایی که اسید هیالورونیک در حفظ رطوبت عالی عمل می‌کند، اغلب برای درمان بیماری این افراد استفاده می‌شود.

مشاهدات نشان داده‌اند که قطره‌های چشمی حاوی 0.4-0.2 درصد اسید هیالورونیک علائم خشکی چشم را کاهش و سلامت چشم را بهبود می‌دهند همچنین لنزهای تماسی که اخیرا به عنوان درمان خشکی چشم استفاده می‌شوند، به آرامی اسید هیالورونیک را در چشم آزاد می‌کنند. علاوه بر این‌ها، قطره چشمی اسید هیالورونیک غالبا در طی جراحی چشم برای کاهش التهاب و تسریع التیام زخم استفاده می‌شود.

هر چند نشان داده شده است که استعمال مستقیم این قطره‌های چشمی علائم خشکی چشم را کاهش و سلامت کلی چشم را بهبود می‌بخشد، اما مشخص نیست که مکمل‌های خوراکی اثرات مشابهی دارند یا نه زیرا تا به امروز، هیچ مطالعه‌ای اثرات  این مکمل‌ها را در خشکی چشم را بررسی نکرده است، ولی ممکن است در آینده تحت بررسی قرار گیرد.

5.تسکین علائم رفلاکس اسید

زمانی که رفلاکس اسید معده رخ می‌دهد، محتوای معده به داخل گلو برگشته و موجب درد و آسیب به دیواره مری می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهند مکمل‌های اسید هیالورونیک ممکن است به کاهش علائم رفلاکس معده کمک کنند.

در یک مطالعه مشخص شد که مصرف مکمل اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات همراه با داروی کاهنده اسید تا 60 درصد بیش از مصرف داروی کاهنده اسید به تنهایی علائم رفلاکس اسید را کاهش می‌دهند و بافت آسیب دیده گلو را درمان می‌کند. همچنین مطالعه دیگری نشان داد که همین نوع مکمل در مقایسه با دارونما بیش از 5 برابر در کاهش علائم رفلاکس اسید موثرتر است. تحقیقات در این زمینه نسبتا جدید است و مطالعات بیشتری برای تکرار این نتایج مورد نیاز است با این وجود، این نتایج نویدبخش هستند.

6.حفظ استحکام استخوان

تحقیقات درمورد تاثیر هیالورونیک اسید همچنان در مراحل آزمایش حیوانی می‌باشد و هیچگونه تحقیقی درمورد تاثیر آن روی استخوان انسان انجام نشد اما با این حال نتایج بدست آمده از آزمایش روی حیوانات نتایج بسیار عالی از تاثیر این ماده بر روی استخوان نشان داده.

دو مطالعه دریافته اند که مکمل های اسید هیالورونیک می توانند به کاهش سرعت زوال استخوانی در استئوپنی (مرحله اولیه زوال استخوانی که در نهایت به پوکی استخوان ختم می شود) کمک کنند. همچنین مطالعات انجام شده در آزمایشگاها نشان داده اند که دوز بالای اسید هیالورونیک می تواند فعالیت استئوبلاست‌ها (سلولهای مسئول ساخت بافت استخوانی جدید) را افزایش دهد.

ماسک اسید هیالورونیک

7. می تواند از درد مثانه جلوگیری کند

تقریبا 6-3 درصد زنان از شرایطی موسوم به سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک رنج می‌برند. این اختلال موجب درد شکمی و احساس درد همراه با ادرار مکرر و شدید می‌شود. هر چند دلایل سیستیت بینابینی نامشخص است، اما تحقیقات نشان داده‌اند، زمانی که اسید هیالورونیک به داخل مثانه وارد می‌‌شود به کاهش درد و کاهش دفعات ادرار وابسته به این اختلال کمک می‌کند. دلایل اینکه چرا اسید هیالورونیک به تسکین این علائم کمک می‌کند مشخص نشده، ولی محققان این فرضیه را مطرح کرده‌اند که اسید هیالورونیک به ترمیم آسیب دیدگی بافت مثانه کمک می‌کند و حساسیت آن به درد را کاهش می‌دهد.

آیا مصرف هالورونیک عوارض جانبی دارد؟

هیالورونیک اسید اگرچه درعنوان خود نام اسید دارد اما باید گفت ماده ای ایمن بوده و نسبت به پوست بدن آسیب و حساسیت جدی وارد نمی‌کند چرا که در واقع ماده‌ای است که توسط خود بدن هم به طور طبیعی تولید می‌شود.

به گفته متخصصان زیبایی این ماده حتی برای مواردی چون پوست‌های دچار حالت آکنه و پوست‌های حساس نیز چندان تحریک کننده نمی‌باشد (هر چند احتمال کمی برای بروز عوارض جانبی وجود دارد ) البته باید گفت به کار گرفتن این ماده در محصولات زیبایی، در خصوص پوست‌های خشک و نیز پوست افرادی در سنین میان سالی به بالا به مراتب تاثیرات بیشتری نشان خواهد داد.

یک مطالعه بر روی 60 فرد مبتلا به استئوآرتریت که بمدت یک سال اسید هیالورونیک مصرف می‌کردند، عوارض نامطلوبی نشان نداد با این حال، اثرات اسید هیالورونیک در طی بارداری یا شیردهی بطور کامل مطالعه نشده است، بنابراین این گروه بهتر است احتیاط کرده و از مصرف این مکمل‌ها خودداری کنند. همچنین، شواهدی وجود دارد که سلول‌های سرطانی به اسید هیالورونیک حساس هستند و مصرف این مکمل‌ها می‌تواند سرعت رشد آنها را تسریع کند به همین علت توصیه می‌شود که افراد مبتلا به سرطان یا دارای سابقه سرطان از مصرف مکمل اسید هیالورونیک خودداری کنند.

تزریق اسید هیالورونیک به داخل پوست یا مفاصل ریسک بالاتری برای عوارض جانبی دارد. با این حال، واکنش‌های منفی عمدتا به روش تزریق مرتبط هستند و نه خود اسید هیالورونیک.

یک زن زیبا

چکیده:

اسیدهیالورونیک یک هیدروکربن طبیعی است که به شکل ترکیبی شفاف و چسبنده در بدن تولید می‌شود. این هیدروکربن طبیعی که در مایعات بدن مانند: مفاصل، چشم، پوست و بافت‌های پیوندی به میزان قابل توجهی یافت می‌شود، می‌تواند تا 1000 برابر وزن خودش با آب در داخل بدن متصل شده و به صورت یک روان کننده و مرطوب کننده در مفاصل و سایر بافت‌ها عمل کند. همچنین ممکن است بر نحوه پاسخ بدن به آسیب تأثیر بگذارد.

7 مزیت شگفت انگیز هیالورونیک اسید برای بدن:

1.تقویت سلامتی و بهبود نرمی پوست

یکی از وظایف مهم اسیدهیالورونیک بالابردن سطح هیدراته پوست است. این ترکیب عامل پیوند مولکولهای آب به کلاژن می باشد در نتیجه این مولکول‌ها را به سمت پوست می‌کشاند و باعث می‌شود پوست به حالت هیدراته و سالم بنظر برسد.

2. می‌تواند التیام زخم را تسریع کند

این اسید بطور طبیعی در پوست وجود دارد ولی زمانی که پوست صدمه‌ای می‌بیند، غلظت آن افزایش پیدا می‌کند تا آن زخم و التهاب سریعتر برطرف شود.

3.تسکین درد مفصلی از طریق روان‌کاری مناسب استخوان ها

وجود این ماده بین مفاصل و استخوان‌ها به حرکت راحت تر آنها و کاهش دردهای مفصلی کمک می‌کند. 

4.تسکین علائم رفلاکس اسید

مصرف مکمل اسید هیالورونیک و کندرویتین سولفات همراه با داروی کاهنده اسید تا 60 درصد بیش از مصرف داروی کاهنده اسید به تنهایی علائم رفلاکس اسید را کاهش می‌دهند و بافت آسیب دیده گلو را درمان می‌کند.

5.رفع خشکی و ناراحتی چشمی

تقریبا یک نفر از هر هفت بزرگسال از علائم خشکی چشم به دلیل کاهش تولید اشک یا تبخیر سریع اشک رنج می‌برند. از آنجایی که اسیدهیالورونیک در حفظ رطوبت عالی عمل می‌کند، اغلب برای درمان بیماری این افراد استفاده می‌شود.

6.حفظ استحکام استخوان

مکمل‌های این اسید می‌توانند به کاهش سرعت زوال استخوانی در استئوپنی (مرحله اولیه زوال استخوانی که در نهایت به پوکی استخوان ختم می شود) کمک کنند.

7.می‌تواند از درد مثانه جلوگیری کند

زمانی که اسید هیالورونیک به داخل مثانه وارد می‌‌شود به کاهش درد و کاهش دفعات ادرار وابسته به این اختلال کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *