معرفی کلاژن

کلاژن هیدرولیز شده چیست و چرا باید آن را استفاده کنیم؟

پودر کلاژن هیدرولیز شده

محبوبیت روزافزون پروتئین‌های کلاژن غیر قابل انکار است. این پروتئین در هر شکلی که باشد – از شکل خانگی آن که در آب قلم یافت می‌شود تا نوع صنعتی آن که پودر کلاژن هیدرولیز شده است- دارای فواید بی‌شماری برای بدن می‌باشد.

اما کدام یک از این دو انتخاب بهتری است؟

همانطور که در مقاله ” کلاژن چیست و چه فوایدی دارد؟ ” گفته شده، نمی‌توان به سادگی از کنار تاثیرات مخرب کاهش این پروتئین مهم بر بدن عبور کرد زیرا می‌تواند باعث مشکلاتی نظیر افزایش چین و چروک، آسیب‌های پوستی، مشکلات مفصلی، تضیف ناخن‌‌ها و … شود.  برای افزایش سطح کلاژن و جلوگیری از این مشکلات می‌توان از خورشت استخوان گاو، مواد غذایی کلاژن ساز و مکمل‌های کلاژن استفاده کرد.

خورشت استخوان گاو یک منبع بسیار غنی از این پروتئین است، اما بدلیل چربی‌های زیاد و طعم و بوی خاص این خورشت، بسیاری از افراد تمایلی به خوردن آن ندارند. از طرفی کلاژن‎های آن درشت ملکول بود و جذب آن در بدن به سختی انجام می‌شود.

پودر کلاژن هیدرولیز شده یک انتخاب عالی برای افرادی است که به دنبال یک راه ساده تر، موثرتر و ایمن تر هستد. کلاژن هیدرولیز شده، که به آن پپتیدهای کلاژن یا هیدرولیزات کلاژن نیز گفته می‌شود، از طریق تجزیه کلاژن به زنجیره های اسید آمینه کوچکتر (به نام پپتیدها) با استفاده از حرارت یا آنزیم بدست می‌آید. قرار گرفتن در معرض حرارت (مانند پخت و پز) ساختار کلاژن را تغییر می‌دهد و آن را به زنجیره‌های پپتیدی کوتاه‌تر تبدیل می‌کند که باعث تشکیل کلاژن هیدرولیز شده می‌شود. پپتیدهای موجود در ژلاتین بزرگ‌تر از این نوع کلاژن‌ها هستند. طول آن‌ها به طور متوسط ​​30 تا 60 اسید آمینه است. اسیدهای آمینه گلایسین، پرولین و هیدروکسی پرولین فراوان‌ترین اسیدهای آمینه موجود در کلاژن هیدرولیز شده هستند.

از آنجایی که  کلاژن هیدرولیزشده از کلاژن ایجاد می‌شود ،پس منابع و فواید این دو تقریبا یکسان می‌باشد؛ اما باتوجه به اینکه کلاژن‌هیدرولیز شده از ذرات کوچکتری تشکیل شده است، بدن ما راحتتر آن را جذب می‌کند؛ بنابراین ما می‌توانیم حداکثر سود را از خواص آن ببریم.

درجه

  

قابل انحلال پذیری

میزان جذب و هضم در بدن

موارد کاربرد

کلاژن منفی

  

غیر قابل حل

هیچ

  • مواد پزشکی

ژلاتین

  

قابل حل به میزان متوسط

کم

  • دسر های ژلاتینی
  • شیرینی پزی

کلاژن هیدرولیز شده

  

قابل حل به میزان زیاد

بالا

  • مکمل های رژیمی
  • غذاها
  • افزودنی های آرایشی بهداشتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *